چکیده ارزشمندترین کتاب‌ها و مقالات روز مدیریت
مشهد- بلوار سجاد- امین2- پلاک 21- طبقه 2، تلفن: 36064521
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بهترینت بهتَرَک نیز شد

خانه - توسعه شخصی - بهترینت بهتَرَک نیز شد

نویسنده:

بهترینت بهتَرَک نیز شد

خوانندگان عزیز نشریه «ره‌آورد مدیریت»

سال‌ها قبل یکی از دوستان من در کابل مشغول کار بود. هنگامی که می‌خواست برای ایراد یک سخنرانی در دانشگاه کالیفرنیا به اقامتی کوتاه در لس‌آنجلس بپردازد، برای ملاقاتی مختصر و صرف شام عازم آنجا شدم. از او درخواست کردم تا چهار نسخه از کتابم با عنوان «بهترینت بهتَرَک نیز شد» را با خود به افغانستان ببرد.

مدیرانی که این کتاب را می‌خوانند یاد خواهند گرفت که چطور هوشمندانه‌تر کار کنند، گسترده‌تر فکر کنند و در نتیجه دستاوردهای بیشتری داشته باشند. در اینجا یکی از مهارت‌های مدیریت که در آن کتاب آمده را به پیشگاه شما ارائه می‌کنم.

برای اینکه فردا به نقطه اوجت برسی امروز باید شروع کنی. برای اینکه مدیر بهتری باشید، تأثیرگذارتر شوید و افراد بیشتری را به رسیدن به نقطهٔ اوجشان تحت تأثیر قرار دهید، به تمام زمان، انرژی و تمرکزتان نیاز مبرم خواهید داشت. هم اکنون تقویم خود را گشوده و به ساعت خود نگاه کنید. از خود بپرسید: «اگر قرار باشد در ۲۴ ساعت تا سر حد امکان تأثیرگذار باشم، دیگر چه کاری هست که باید انجام دهم؟» فهرست کارهایی که باید برای رسیدگی به خودتان انجام دهید تا اینکه بتوانید بهتر به دیگران هم رسیدگی کنید در چهار حوزه قرار می‌گیرد:

در این بخش باید به تغذیه، استراحت و تحرک بی‌اندیشید. امشب حتماً شامی متوازن و مغذّی میل کنید. اتاق خواب ــــ برنامه عصرگاهی ـــ خود را طوری تنظیم کنید که احتمال داشتن خوابی آرامش‌بخش را برای شما افزایش دهد. از خود بپرسید: «آیا این امکان وجود دارد که از الان تا زمانی که قرار است بخوابم زمانی را به ورزش اختصاص دهم؟ صبح اول وقت چطور؟» وقتی به بدنتان می‌رسید، موقعیتتان برای تمرکز روی کاری که قرار است انجام دهید تا به نقطهٔ اوج توانایی‌هایتان برسید ارتقاء و بهبود پیدا می‌کند.

روابط خود را در منزل، جامعه و محل کارتان در نظر بگیرید. با آن‌ها که دور و برتان هستند چطور سر می‌کنید؟ برای بهبود و پیشبرد پیوندتان با هر فرد چه‌ها می‌توانید بکنید؟ هر چه به آن‌ها که دور و برتان هستند نزدیک‌تر شوید و بیشتر سروکار داشته باشید، انرژی و تمرکز بیشتری برای کار خواهید داشت.

وقتی که حس خوشایندی دارید، پیوندهایتان نزدیک‌تر است و وقتی اطرافیانتان می‌دانند که قلب شما برای آن‌ها می‌تپد و خیر و صلاحشان را می‌خواهید، با شما همراه‌تر خواهند شد و شما را در طی مسیر از حمایت و دلگرمی و پشتیبانی خود محروم نخواهند ساخت.

تفکر در مسیر مثبت را تمرین کنید. این با تفکر مثبت کاملاً متفاوت است؛ چه آنکه تفکر مثبت نوعی ملاحظهٔ جهت‌دار، متمرکز و فعالانه است. آیا پروژه‌ای وجود دارد که در آن با سرعتی که دلخواهتان است جلو نمی‌روید؟ به جای تمرکز بر نتیجه، بنشینید و در ذهن خود کاری که برای اتمام آن لازم است انجام دهید را ترسیم و مجسم کنید.

این تمرین می‌تواند شامل تجسم کردن خودتان پشت تلفن در حال مصاحبه با دیگران، در دفتر کار و حین طوفان فکری و یا حتی در منزلتان و دور یک میز در حال بحث و تبادل نظر با کسی که می‌خواهد پیشرفت شما را ببیند، گردد.

هدف و غایت شما چیست؟ می‌خواهید به چه چیز شناخته شوید؟ خود را به چه چیز متعهد می‌دانید؟

سر بر آستان هر سرور و مولایی که می‌سایید، روز خود را با شکرگزاری در پیشگاهش، به دلیل فرصتی که در آن کار در اختیار شما قرار داده است، آغاز کنید و به پایان برید. یک راه برای انجام این کار این است که حداقل روزی یک‌بار حس و حال خود را یادداشت کنید. می‌خواهید شروع کنید؟ در ۵ روز آینده ـــ قبل از اینکه کار خود را به اتمام برسانید ـــ پاسخ خود به این سه سؤال را بنویسید:

  1. آیا امروز دربست در خدمت آن هدف والایم بودم؟
  2. امروز چه کسی به من کمک و یاری رساند؟
  3. فردا در چه چیز می‌توانم عملکرد بهتری داشته باشم؟

اشتراک:

ارسال دیدگاه

یازده − 5 =