چکیده ارزشمندترین کتاب‌ها و مقالات روز مدیریت
مشهد- بلوار سجاد- امین2- پلاک 21- طبقه 2، تلفن: 36064521
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نگاهی دوباره به مثبت‌اندیشی

خانه - توسعه شخصی - نگاهی دوباره به مثبت‌اندیشی

نویسنده:

نگاهی دوباره به مثبت‌اندیشی

بسیاری از افراد معتقدند که مثبت‌اندیشی به آن‌ها در رسیدن به اهداف کمک می‌کند. مثبت‌اندیشی، در شرایط سختی که قادر به ایجاد تغییر نیستید، می‌تواند مفید باشد؛ با این وجود مثبت‌اندیشی با آرام کردن بیش از حد فرد، می‌تواند مانع موفقیت وی شود؛ خیال‌پردازی دید فرد را نسبت به واقعیت مختل کرده و باعث می‌شود به دنبال اطلاعاتی برای تایید آن خیالپردازی‌ها برود.

خانم گابریل اتینگن استاد روانشناسی، نوشدارویی برای باورهای متداول در مورد مثبت‌اندیشی، اهداف، خواسته‌ها و ذهن انسان ارائه می‌دهد. اگرچه برخی آموزه‌های او برای افرادی که در این زمینه مطالعات زیادی دارند تکراری به نظر می‌رسد، اما اغلب این آموزه‌ها بویژه برای خوانندگان عادی جدید خواهد بود. اوتینگن خواننده را با فرایند «آرزوـ پی‌آمدـ مانع‌ـ برنامه‌ریزی» (و یا آ‌پ‌م‌ب) به عنوان راهبرد استنتاج منطقی و به دور از مثبت‌اندیشی افراطی آشنا می‌کند. یافته‌های وی به شما کمک می‌کند با زندگی خود منطقی‌تر برخورد کرده و مانع پیشرفت خود نشوید. این کتاب به کسانی که برای رسیدن به هدفی خاص تلاش می‌کنند و همچنین افرادی که درباره طرز کار ذهن انسان کنجکاو هستند پیشنهاد می‌شود.

کتاب‌هایی مانند راز و‌‌ رفتار شرکت‌کنندگان در برنامه‌های زنده تلویزیونی مانند، آمریکایی نمونه، نشانگر نوعی طرز فکر جهانی‌اند؛ طرز فکری که می‌گوید با تصور کردن «بزرگترین آرزوهای انسان»، احتمال به وقوع پیوستن این آرزوها نیز بیشتر می‌شود. این طرز فکر، بیانگر مکتب خوش‌بینی بزرگتری است که به فرهنگ عمومی مردم رسوخ کرده است. قهرمانان موسیقی پاپ و سیاستمداران آمریکایی، همگی طرفداران خود را با استفاده از «رویای آمریکایی» که به همه افراد امید موفقیت می‌دهد، جذب می‌کنند.گرچه این روند در کشور آمریکا متداول‌تر است اما فقط به این کشور محدود نمی‌شود و مفهومی مشترک در همه فرهنگ‌هاست. همه این باورها بر این اساس است که با مثبت‌اندیشی و تمرکز بر روی آینده می‌توان از شرایط دشوار کنونی گذشت و در آینده به نتایج فوق‌العاده‌ای دست یافت. با توجه به قدرت زیاد این عقاید خوشبینانه‌ و متعارف بودن آن‌ها ـ بخصوص در جهان غرب ـ ممکن است در مورد صحت و میزان اثرگذاری‌شان بر روی زندگی افراد کنجکاو شوید.

تحقیقات پیشین در مورد خوش‌بینی نشان داده است این فرهنگ از بنیانی قوی برخوردار است. آقای مارتین سیلیگمن که آغازگر «جنبش روانشناسی مثبت» محسوب می‌شود، نشان داد افراد ممکن است عقاید خوشبینانه خود در مورد آینده را بر مبنای «موفقیت‌‌های تجربیات گذشته» شکل دهند. خوش‌بینی در این مدل مبنای منطقی دارد، زیرا انتظار می‌رود افرادی که در گذشته در یک زمینه عملکرد خوبی داشته‌اند، در آینده نیز با موفقیت بیشتری روبرو شوند. با وجود این، برخی افراد بدون داشتن سابقه موفقیت هم برای خود آینده‌ای همراه با موفقیت تصور می‌کنند. این افراد با استفاده از رویاهای مثبت به زندگی خود ادامه می‌دهند و خشم و ناامیدی خود از مسایل روزمره‌ای‌ که قادر به تغییرشان نیستند را به این طریق خنثی می‌کنند.

زمانی که افراد در عمل دست به تغییراتی نزنند و تنها خود را درگیر خیال‌پردازی‌های مثبت کنند، نتیجه نگران‌کننده خواهد بود. برای مثال، در یک تحقیق در خصوص کاهش وزن، زنانی که خود را درگیر این خیال‌پردازی‌های مثبت کرده بودند، نسبت به زنانی که خیال‌پردازی‌ نکرده بودند وزن کمتری از دست دادند و موفقیت کمتری داشتند. تحقیقات فراوانی تاثیر اینگونه خیال‌پردازی‌ها را تایید کرده‌اند. خیال‌پردازی‌ها به جای اینکه در افراد برای رسیدن به اهداف مورد نظرشان انگیزه ایجاد کنند، آن‌ها را بیش از اندازه آرام می‌کنند. این افراد به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی خیال‌پردازی‌های آن‌ها هم اکنون به وقوع پیوسته ‌است و دیگر نیازی به ایجاد تغییر و تلاش بیشتر نیست. در نتیجه گاهی خیال‌پردازی‌های مثبت می‌توانند نتایج منفی به همراه داشته باشند.

ناحیه کاربری

با ثبت‌نام می‌توانید به این بخش دسترسی داشته باشید!

ناحیه کاربری

با ثبت‌نام می‌توانید به این بخش دسترسی داشته باشید!

ناحیه کاربری

با ثبت‌نام می‌توانید به این بخش دسترسی داشته باشید!

ناحیه کاربری

با ثبت‌نام می‌توانید به این بخش دسترسی داشته باشید!

ناحیه کاربری

با ثبت‌نام می‌توانید به این بخش دسترسی داشته باشید!

اشتراک:

ارسال دیدگاه

17 + 13 =