آیا ارتباط و مراوده با همکاران، خارج از محیط کار خوب است؟ پاسخ صریح به این سؤال احتمالاً «خیر» است.
یکی از مزایای عمدۀ مالکان کسب‌و‌کار، اختیار کامل در استخدام‌کردن نیروهایی است که هر روز با آن‌ها ارتباط دارند. شما می‌توانید افرادی را انتخاب کنید که یا واقعاً بااستعداد هستند یا با آن‌ها راحت کنار می‌آیید و به این ترتیب محیطی ایدئال و سازنده و راحت برای انجام‌دادن مسئولیت‌های روزانۀ خود ایجاد می‌کنید.
اما باید به این نکته توجه کنید که شما به‌عنوان رئیس و رهبر، از نظر سلسله‌مراتبی هم‌سطح با کارمندان استخدامی خود نیستید. اگر شخصاً به آن‌ها علاقه دارید یا از همراهی آن‌ها لذت می‌برید، ممکن است به‌تدریج وسوسه شوید تا با این افراد رابطه‌ای دوستانه ایجاد کنید؛ اما سؤال این است: آیا این ایدۀ خوبی است؟ یا گمان می‌کنید رابطۀ دوستی رئیس با کارمندان در محل کار محکوم به شکست است؟
مزایای دوستی در محل کار
دوستیِ واقعی در محل کار، مزایای چشمگیری دارد:
حفظ کارکنان: مطالعات نشان می‌دهد وجود رابطۀ دوستانه در محل کار، باعث افزایش ماندگاری کارمندان می‌شود. یافته‌های یک نظرسنجی حاکی از آن است که ۳۰درصد از کارکنان آمریکایی احساس می‌کنند یک «دوست صمیمی» در محل کار دارند و ۷۵درصد آن‌ها قصد دارند دست‌کم یک سال دیگر در کار خود بمانند. گفتنی است در صورت ایجاد رابطۀ دوستانه با کارکنان خود، می‌توانید از این مزیت بهره‌مند شوید.
کاهش استرس: روابط نزدیک با همکاران تأثیر زیادی بر میزان استرس دارد. هنگامی که اطراف شما از افراد آشنا و همدل پر باشد، با راحتی بیشتری می‌توانید احساسات خود را بیان کنید و در زمان بروز اشتباه، فشار و حس انزوای کمتری را تجربه کنید.
صداقت: اگر کارکنان خودشان را دوست شما و نه زیردست و فرمان‌بر تلقی کنند، احتمال آنکه انتقاد و بازخورد خود را به شما منتقل کنند، بیشتر است. در غير اين صورت، ممکن است از بیان دغدغه‌ها یا اعتراضات خود برای حفظ جایگاهشان اجتناب کنند.
مشکلات کارآفرینی
مزایای فوق، بیشتر زمانی به‌دست می‌آید که همکاران در یک سطح قرار داشته باشند. با این حال، اگر سعی دارید با کارکنان خود دوست شوید، احتمالاً با مشکلات و معضلات زیر مواجه خواهید شد:
پارتی‌بازی: حتی اگر با برخی از کارکنان خود دوست باشید، به‌احتمال زیاد با تمام آنان چنین رابطۀ صمیمانه‌ای نخواهید داشت. این امر ممکن است شبهاتی را دربارۀ پارتی‌بازی ایجاد کند. آیا شما به‌دلیل رابطۀ دوستی خود با کارمندتان یا به‌دلیل لیاقت و شایستگی که آن فرد در کار خود داشته است، حقوقش را افزایش داده‌اید؟ آیا دلیل انتقادکردن شما از عملکرد یکی دیگر از کارکنان، اشتباهات وی است یا تطابق‌نداشتن شخصیتی وی با شما؟
مشکلات عاطفی: استارت‌آپ‌ها معمولاً محیط‌های پرتنشی هستند و این امر ممکن است به بروز برخی اختلالات عاطفی منجر شود. یک روز سخت در محل کار احتمالاً به جر و بحث و مشاجرۀ شخصی بینجامد و برای همیشه رابطۀ دوستی شما را خدشه‌دار کند. اختلاف شخصی در خارج از ساعات اداری، بر کیفیت همکاری شما و کارمندتان در روز بعد تأثیر می‌گذارد. در اینجا زمینه‌های آسیب زیادی وجود دارد که باید از آن زمینه‌ها دوری کنید.
تصمیمات سخت: در نهایت، شما باید تصمیمات دشواری بگیرید که ممکن است روابط شخصی و حرفه‌ای شما را تحت‌تأثیر قرار دهد. اگر متوجه شوید دوست شما از شرکت دزدی کرده است، چه‌کار می‌کنید؟ اگر ناچار باشید که چند نفر از کارکنان خود را اخراج کنید و دوست صمیمی شما بهترین گزینه برای این کار باشد، چه‌کار می‌کنید؟ اگر دوست شما خواستار افزایش حقوقی باشد که شایستۀ آن نیست، چه واکنشی از خود نشان می‌دهید؟ این تصمیمات سخت در صورت افزودن عامل دوستی به آن، پیچیده‌تر و دشوارتر خواهد شد.
نافرمانی: دوست صمیمی شما ممکن است خود را ملزم نداند که از دستورات شما اطاعت کند. این شخص ممکن است تصور کند صاحب‌اختیار است و از کسی فرمان نمی‌برد. اموری از این دست می‌تواند کارایی و بهره‌وری سازمان شما را کاهش دهد و اقتدار شما را در جایگاه رئیس و رهبر شرکت تحت‌الشعاع قرار دهد.
اطلاعات شخصی حساس: پس از ورود به‌ دنیای کسب‌وکار و کارآفرینی، احتمالاً حساسیت بیشتری به پست‌های خود در رسانه‌های اجتماعی خواهید داشت. بالاخره این پست‌ها ممکن است زمانی علنی شود و وجود هر نکته‌ای که باعث شرم‌سازی و تحریک سوءظن دیگران شود، تبعات سنگینی را برای شما به‌همراه خواهد داشت. این آسیب‌پذیری در دوستی‌های صمیمی شما نیز وجود دارد؛ برای مثال، اگر یکی از کارمندانتان شاهد رفتار شما در حالت مستی باشد، یا اطلاعاتی دربارۀ یکی از مشکلات شخصی شما داشته باشد، ممکن است وی در آینده از این حربه علیه شما استفاده کند و جایگاهتان را به‌خطر بیندازد.
مجاورت و نزدیکی: برخی تمایل دارند اطراف خود را از دوستان و افراد مورد علاقه‌شان پر کنند؛ اما باید به تفکیک روابط اجتماعی و کاری نیز توجه کرد. ارتباط روزانه هشت ساعت با کارکنان در محل کار، در کنار گذراندنِ اوقات تفریحی با آن‌ها در کلوپ‌های شبانه و تعطیلات آخر هفته، ممکن است به‌راحتی باعث بروز اختلاف و ناراحتی شود؛ حتی اگر این روابط سالم باشند.
سخن آخر
آیا ایجاد رابطۀ دوستی با کارکنان کار درستی است؟ پاسخ صریح به این سؤال احتمالاً «خیر» است.
حمایت شخصی و ایجاد ارتباط عاطفی واقعی با کارکنان مزایای خاص خود را دارد؛ اما اگر می‌خواهید قدرت خود را به‌عنوان رئیس و رهبر حفظ کنید و به‌طور جدی از بروز برخی پیامدها جلوگیری کنید، بهتر است روابط دوستانۀ خود را از فضای کاری جدا کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در رهبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *